Ovocné stromy - Zahradnictví Novák Brno – Ivančice (Alexovice)

JABLONĚ

Daria - letní odrůda

Jablon-dariaPůvod: ČR , vznikla křížením odrůd James Grieve a Red June. Registrována v roce 1995.

Plody: jsou středně velké, mají výrazně kuželovitý tvar. Slupka je hladká, žlutozelená, s lákavým jasně červeným líčkem. Dužnina je bílá, má křehkou konzistenci a velice příjemnou sladce navinulou osvěžující chuť, připomínající jahodové aroma.

Růst: je v prvních letech silnější, později slabší. Koruny tvoří široce pyramidální s mírnou tendencí k zahušťování. Kvete raně a je velmi dobrým opylovačem.

Plodnost: plodit začíná velmi brzy, plodí bohatě a pravidelně.

Zrání: sklízí se začátkem srpna, nejlépe probírkou nejvyvinutějších plodů. Konzumní zralost následuje ihned po sklizni. Vydrží do konce srpna i déle. Dobře se uchová v chladírně.

Odolnost: má nadprůměrnou odolnost k houbovým chorobám!!!!

Požadavky: vysazovat lze ve všech polohách, kde se jabloním daří. V teplých polohách se zrání výrazně urychluje.

 Julia - letní odrůda

Jablon-julieLetní odrůda jabloně. Má velmi kvalitní, atraktivní plody, které se málo otlačují a jsou vhodné pro přímý konzum.

Plod: střední, spíše kulovitý. Slupka je hladká, lesklá, středně tlustá, základní barvu má zelenožlutou, překrytou tmavší červení téměř po celém povrchu plodu. Dužnina je krémově žlutá, jemná, pevná, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá. Po rozkrojení jen málo hnědne.

Odolnost: Stromy jsou velmi odolné proti strupovitosti i proti padlí . Plody jsou odolné proti otlačení.

Sklizeň: koncem července až začátkem srpna, konzumně dozrává ihned po sklizni, při dobrém uskladnění se dá skladovat až měsíc.Plodnost je velmi raná, dosti vysoká a pravidelná.

Celkové zhodnocení: Odrůda spojuje dobrou kvalitu plodů s celkovou pěstitelskou nenáročností. Odrůd tohoto typu s ranou dobou zrání je zatím velmi málo.

Florina

Jablon-florinaPůvod: Francie, byla vyšlechtěna jako vícenásobný hybrid s rezistencí ke strupovitosti.Stromy kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Je středně velký o hmotnosti 115-138 g. Tvar je široce kuželovitý. Slupka je oranžově červená barvou nanesenou formou líčka a žíhání. Dužnina je krémově žlutavá, sladce navinulá, dobrá, aromatická.

Plodnost: Plodnost je velmi raná, v teplejších oblastech dosti vysoká a pravidelná.

Odolnost: Vůči strupovitosti je rezistentní, padlím trpí málo. Mrazuvzdornost se zatím jeví jako dobrá.

Doba zrání: Sklízí se během října, skladuje se do března.

Celkové zhodnocení: jedná se o odrůdu spolehlivě rezistentní proti strupovitosti, která se vyznačuje dlouhou vegetační dobou a pozdní dobou zrání.

Goldstar

Jablon-goldstarZrání: Sklízí se v říjnu asi týden po ’Golden Delicious’, nepropadává, ke konzumu je zralá v listopadu, vydrží do dubna.

Kvete středně pozdně až pozdně je dobrý opylovač.

Plody jsou zelenožluté se slabým oranžovým líčkem, během skladování zežloutnou.Dužnina krémová, pevná, velmi šťavnatá, sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá až výborná.

Plodnost: Plodí velmi brzy, plodnost velmi dobrá, pravidelná i na silně rostoucích podnožích.

Choroby a škůdci: rezistentní ke strupovitosti, málo náchylná na padlí.

Poznámky: Pozdně zimní, velmi úrodná kvalitní odrůda bez zvláštních nároků na podnože. Nevyžaduje chemickou ochranu fungicidy.

 Idared

Jablon-idaredVlastnosti stromu: V prvních letech roste silně, po vstupu do plné plodnosti růst slábne. Vytváří kulovité až kulovité koruny střední velikosti, dost husté. Větve dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Slupka je hladká, lesklá, jen slabě mastná. Základní barva je žlutozelená, později nazelenale žlutá. Z větší části bývá překryta jasně červeným líčkem, které v okrajových partiích přechází do červeného mramorování. Dužnina je bílá až slabě krémová, jemná, křehká, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, jemně aromatická, v průměru dobrá až velmi dobrá.

Plodnost: Je raná, vysoká a pravidelná

Odolnost: Vůči mrazům je citlivější.

Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě října. Konzumně dozrává v prosinci a v dobrém sklepě vydrží až do jarních měsíců. Velmi dobře se skladuje, netrpí skládkovými chorobami.

Celkové zhodnocení: Předností je raná a vysoká plodnost, pěkný vzhled plodů, pozdní konzumní zralost a velmi dobrá skladovatelnost plodů. Mezi nedostatky patří větší citlivost na mráz.

 Jonagold

Jablon-jona-gold

Jabloň Jonagold vznikla křížením dvou oblíbených druhů jablek: Golden Delicious (sladký) a Jonathan (ostrý).

Tím vznikla nesmírně populární a prodávaná odrůda zimní jabloně s chuťově dokonalými plody. Vzhled jablka je: na žlutavé slupce převažuje červené mramorování až červené líčko.


Potřebuje výživnou, dobře odvodněnou, ale v létě častěji zavlažovanou půdu a plné slunce. Je cizosprašná a jako opylovači jí vyhovují např. Rubín, Spartan. Jabloně se řežou v zimě při oblevě nebo zezačátku jara, pokud již přestalo mrznout. Je dobře mrazuvzdorná.

Celkové hodnocení: Jedná se o zimní jablka, která se sklízí od zacátku října a skladuí se až do jara. I čertvě utržená jablka chutnají velice dobře, pokud Vám nevadí ostřejší chuť. Jsou křupavá a velmi šťavnatá. Stromy je dobré ošetřovat proti běžným chorobám jako je strupovitost či  apdlí.

 Jonalord

Jablon-jonalordZimní jabloň tolerantní vůči strupovitosti.

tvar plodu: střední až velké, barva plodu je červená

dužnina: rozplývavá,šťavnatá

sklizeň: konec září

konzumní zralost: říjen-březen

odolnost: tolerantní

Lipno

Jablon-lipnoRaně zimní poměrně velkoplodá odrůda rezistentní ke strupovitosti

Původ: kříženec VANDA x RUBINOLA

Strom: roste silně, později středně až slabě, dostatečně obrůstá plodonoši, koruna je rozložitá, řídká, v plodnosti 9málo naročná na řez, je dobrým opylovačem středně raně kvetoucích odrůd.

Plodnost: středně raná, středně vysoká, pravidelná.

Plody: většinou velké, zploštěle kulovité, vyrovnané, základní zelenožluté zbarvení je ze 3 překryto žíháním karmínovou červení, slupka hladká, dužnina krémová, jemná, velmi šťavnatá, rozplývavá, dobré až velmi dobré harmonické chuti.

Zrání: kolem poloviny září, před sklizní nepropadává, konzumně dozrává krátce po sklizni, vydrží do března.

Odolnost k chorobám: rezistetní ke strupovitosti, málo citlivá na padlí.

Požadavky: odrůda bez zvláštních nároků na polohu a způsob pěstování, vhodná pro zahrádkáře, předností je vyrovnanost plodů bez probírky a dlouhá konzumní zralost.

Melodie

Jablon-melodieRůst: středně bujný, koruna kulovitá.

Plod: středně velký, kulovitě kuželovitý, žlutavý s fialovým Iíčkem. Slupka tenká, hladká a ojíněná. Dužnina bílá, křehké konzistence, středně šťavnatá, aromatická.

Plodnost: brzká, velká, plodí ve shlucích, vyžaduje probírku.

Zrání: sklízí se koncem září i dříve, nazrává v prosinci, skladovat lze do ledna.

Odolnost: střední proti napadení padlím, rezistentní proti napadení strupovitostí.

Celkové hodnocení: zimní odrůda pro kon­zum a konzervaci. Plody jsou velmi vzhledné a chutné s chruplavou dužninou. Vhodná pro pěstitele do všech oblastí.

Orion

Jablon-orionVelkoplodá, zimní odrůda rezistentní ke strupovitosti, vyniká výbornou chutí plodů

Plodnost: středně vysoká, pravidelná.

Strom: roste silně až velmi silně, po nástupu do plodnosti středně, tvoří široce pyramidální koruny s pravidelným středně hustým obrostem, kvete středně pozdně.

Plody: velké, zelenožluté až žluté, dužnina žlutá, velmi šťavnatá s vysokým harmonickým obsahem cukrů a kyselin a zvláštní výbornou chutí.

Zrání: počátkem října, konzumní zralost od konce října, vydrží do března.

Odolnost k chorobám: rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí.

Red Topaz

Jablon-red-topazRezistentní ke strupovitosti

Plody: dužnina je výborná Plodnost:  Velmi raná, vysoká a pravidelná.

Zrání: Sklízí se počátkem října, vydrží do března až dubna.

Kvete:poloraně až středně pozdně, je dobrým opylovačem.

Choroby a škůdci: Rezistentní k strupovitosti, málo citlivá na padlí.

Hlavní předností je spolehlivá rezistence proti strupovitosti. Výborná je též dlouhá skladovatelnost. Plody se neotlačí.

Red Winter

Jablon-red-winterVlastnosti stromu: Nová odrůda na podnoži M9 Tato odrůda pravděpodobně vznikla v Nové Anglii, ale jeho původ je nejasný. Strom střední až velký, středně silný až silný, poměrně husté větvě

Vlastnosti plodu: Ovoce střední až velké, téměř docela jednotné velikosti a tvaru. Forma kulatá.Tečky viditelné, našedlé nebo plavé barvy. Jablka šťavnatá, aromatická, bohatá příjemná chuť.

Plodnost: Je vysoká, pravidelná.

Odolnost: Rezistentní k strupovitosti, málo až středně citlivá na padlí.

Doba zrání: doba zrání konec září – začátek října.

Celkové zhodnocení: Jedná se o novou odrůdu na trhu, přesto s velmi dobrými vlastnostmi. Rezistentní ke strupovitosti, padlím trpí málo.

Rubín

Jablon-rubinPlod: velký, kulovitého tvaru, zelenožlutý, poz­ději žlutý, překrytý červeným žíháním. Dužnina je sladká, jemné konzistence, středně šťavnatá a aromatická. Slupka tenká, hladká a lesklá.

Plodnost: středně pozdní, dobrá, pravidelná.

Zrání: sklízí se koncem září, zraje v říjnu, skladovat ji lze do února.

Potřebuje: polopropustné, vápeníte půdy s dostatkem živin a vláhy.

Celkové hodnocení: zimní odrůda pro přímý konzum a průmyslové zpracování. Plod je velmi hezký, s křehkou a šťavnatou dužninou. Plodí na dlouhém dřevě. Vhodná pro pěstitele všech oblastí.

Rubinola

Jablon-rubinolaZrání: Sklízí se koncem září až počátkem říjny. Konzumně dozrává v listopadu a vydrží do března až dubna.

Kvetení/opylování: Cizosprašná, diploidní odrůdy. Kvete poloraně a je dobrým opylovačem.

Plod: Plody jsou střední až velké. Dužnina je krémová, rozplývavá, středně šťavnatá, navinule sladká, příjemně aromatická, velmi dobrá.

Plodnost: Do plodnosti nastupuje středně brzo, plodí dobře a pravidelně.

Choroby a škůdci: Je rezistentní ke strupovitosti a velmi odolná k padlí.

Spartan

Jablon-spartanPopis: Zimní odrůda, vyšlechtěná v roce 1926 v Kanadě. Základní barva je zelenožlutá až žlutá, krycí barva tmavě červená, nanesená rozmytě po celém povrchu plodu. Dužnina je křehká, jemná, dosti šťavnatá. Barvu má bílou, chuť navinule sladkou, dobrou.

 Je vhodná pro intenzivně ošetřované výsadby na nižších tvarech, do nižších a středních poloh, vlhkých a úrodných půd.

 Plody jsou vyrovnané, středně velké s pevnou slupkou.

 Sklizňová zralost nastává na přelomu září a října, plody vydrží do února, někdy do března, nesmějí před sklizní na stromě přezrát.

 

Topaz

Jablon-topazPůvod: Vznikla jako křiženec odrůd Rubín x Vanda

Zrání: Sklízí se počátkem října asi týden před Golden Delicious, nepropadává, konzumně je zralá v listopadu, vydrží do března až dubna.

Růst/habitus stromu: Středně vzrůstný, roste vzpřímeně, později vytváří menší rozložité koruny. Hojně obrůstá plodným obrostem.

Kvetení/opylování: Kvete poloraně až středně pozdně, je dobrým opylovačem.

Plod: Plody jsou středně velké, kulovité až tupě kuželovité, oranžově žluté s oranžově červeným až červeným mramorováním. Dužnina krémová, pevná, křehká, velice šťavnatá, sladce navinulá, výrazně aromatická, výborná, u nás i v zahraničí řadí ke špičkovým odrůdám.

Plodnost:  Velmi raná, vysoká a pravidelná.

Choroby a škůdci: Rezistentní k strupovitosti, málo až středně citlivá na padlí

Poznámky:Hlavní předností je spolehlivá rezistence proti strupovitosti. Výborná je též dlouhá skladovatelnost. Plody se neotlačí.

Kordona - sloupuvitá

Jablon-kordonaJe zimní odrůda.

Plodnost na krátkém plodonosném obrostu. Plod malý až středně velký, kulovitě kuželovitý. Základní barva slupky zelenožlutá, krycí barva červená charakteru líčka. Slupka středně tlustá až tlustá na povrchu hladká.

Dužnina bílá, středně pevná až tuhá šťavnatá, sladce navinulá.

Sklizňová zralost začátkem října, konzumní zralost od prosince, skladovatelnost do února.

Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí.

Flamenco - sloupovitá

Jablon-flamencoJe nenáročná odrůda je odolná vůči chorobám. Její velkou předností je dlouhodobá skladovatelnost plodů.

Sklizeň: koncem září, vydrží až do května. Při vysazení několika odrůd tohoto druhu se zvýší plodnost.

Návod na pěstování:
Výhodou sloupovitých jabloní je, že se nemusí pěstovat pouze v zahradách ve volné půdě. Sloupovité odrůdy lze pěstovat např. na balkónech nebo lodžiích v hlubších květnících. Tyto stromy nevyžadují tak velký prostor, proto v nich jistě najdou zalíbení i majitele menších zahrádek. Rostou do výšky 2,5-3m a šířky cca 40-50cm.

Sloupovité jabloně jsou nenáročné na pěstování. Většinou drží svou osu, takže by neměli vytvářet větve do stran. Pokud se tak stane, větve je nejlepší jednoduše zastřihnout (nejvhodnější doba na zastřižení je zima-jaro) a udržet tak sloupovitý tvar

Sonata - sloupovitá

Jablon-sonataZemě původu: Česká republika

Růst: vzpřímený, ne vždy rovně, pomalu rostoucí, výška 2,50 m, šířka 80 cm.

Plod: středně velké, velmi šťavnaté, šťavnatá, harmonická a sladká chuť

Odolnost: robustní proti houbovým chorobám na listy.

Celkové hodnocení: Velmi dobrá odrůda s velkými plody a dobrou odolností proti houbovým chorobám.

Waltz - sloupovitá

Jablon-waltzSloupovitá jabloň ´Waltz´ - červená (podzimní).

Tyto jabloně umožňují sklizeň na velmi úzkém prostoru.

Budou jen 50 cm široké, 2 m vysoké a do stran se vyvíjejí jen květní výhony a poupata - odpadá tak řez stromků.

Již v květnu se promění v překrásný sloup květů.

Od 2. roku na stanovišti sklízíte delikátní šťavnaté aromatické plody, schopné uskladnění.

Samosprašné, ale pomocí druhé odrůdy se dosáhne přece jen znatelně vyšších výnosů.

 

 

 

Hrušně

Boscova lahvice

Hrusen-boscova-lahvocePůvod: Francie, objevena jako nahodilý semenáč u Aprémontu v roce 1826.

Plodnost: pozdnější, hojná, pravidelná.

Růst: středně bujný, vytváří středně velké jehlancovité koruny.

Plody: střední až velké, lahvicovité, žluté. Dužnina je bělavě žlutá, jemná, šťavnatá, navinule sladká, aromatická, výborné chuti.

Zrání: sklízí se koncem září, někdy začátkem října. Konzumně dozrává za 3 - 4 týdny, vydrží přes polovinu listopadu, v chladírně 4 měsíce.

Opylování: je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Clappova, Williamsova . Je dobrým opylovačem.

Clappova

Hrusen-clappovaPůvod: USA. Odrůda vznikla na zahradě Th.Clappa v Massachusetts v roce 1860.

Požadavky: je méně náročná na klimatické podmínky. Dobře se jí daří v půdách hlinitých i mělčích do nadmořské výšky 450 m.

Plodnost: pozdnější, velmi hojná, pravidelná.

Plody: větší až velké, baňaté, světle zelené až žlutozelené, s karmínově červeným líčkem a žíháním.

Dužnina je žlutobílá, šťavnatá, rozplývavá, navinule sladká, velmi dobrá.

Zrání: sklízí se v polovině srpna v tvrdém stavu. Konzumně dozrává za 10 - 14 dní.

Opylování: Je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Boscova lahvice, Williamsova.

Dicolor

Hrusen-dicolorPůvod: kříženec odrůd ’Holenická ’ x ’Williamsova čáslavka’,ČR – Těchobuzice;

Zrání: sklizeň od začátku října. Konzumně dozrává kolem vánoc, vydrží až do února.

Habitus stromu: Koruna je úzce pyramidální, polovzpřímená, vzdušná a otevřená.

Kvetení: cizosprašná, kvete středně raně, je dobrým opylovačem jiných odrůd.

Plod: Vyniká velmi lákavým vzhledem barevných plodů. Plod je středně velký (130-150 g) Barva je zelenožlutá překrytá zářivou červení. Slupka je tenká, hladká. Dužnina je jemná, máslovité konzistence, velmi šťavnatá. Chuť je kořenitá, aromatická.

Plodnost:  je raná, pravidelná, vysoká.

Choroby a škůdci:  odolnost proti napadení houbovými chorobami je vysoká.

Celkové hodnocení:  Odrůda vhodná pro přímý konzum a konzervárenství. Přednostně pro teplejší a střední polohy.

Lucasova

Hrusen-lucasovaPůvod: Francie. Vznikla v roce 1870 v lese u Blois.

Plodnost: raná, hojná, pravidelná.

Plody: středně velké až velké, zelenožluté až žluté se slabým růžovým líčkem. Dužnina je žlutobílá, jemná, šťavnatá, téměř rozplývavá, nasládlá, mírně aromatická..

Zrání: Sklízí se v polovině října, konzumně dozrává ve druhé polovině listopadu, vydrží do konce prosince, popř. do ledna. V chladírně vydrží 5 měsíců.

Požadavky: Vyžaduje půdy dobré, středně těžké, dostatečně vlhké a teplejší polohy.

Opylování: Je cizosprašná; vhodní opylovači: Clappova, Boscova lahvice.

Wiliamsova čáslavka

Hrusen-wilimsova-caslavkaPožadavky: vyžaduje dobrou půdu a chráněné teplejší polohy.

Plodnost: velmi raná, hojná, pravidelná.

Plody: střední až velké, kuželovité i baňaté, žluté. Dužnina je bílá, velmi šťavnatá, navinulá, aromatická, výborná.

Zrání: sklízí se koncem srpna až začátkem září v tvrdém stavu. Vydrží 8 - 12 dní, v chladírně 2 měsíce.

Opylování: je cizosprašná, vhodnými opylovači jsou Boscova lahvice. Je dobrým opylovačem.

 

Meruňky

Bergeron

Merunka-bergeronPůvod: Francie

Požadavky: středně náročná na stanoviště.

Plod: střední až větší, kulovitě oválný. Slupka je oranžově žlutá se světle červeným tečkovaným líčkem, povrch plodu matný, není úplně hladký. Dužnina pevná, rozplývavá, sytě oranžová, dobře oddělitelná od pecky.

Plodnost: brzká, velká a pravidelná.

Zrání: dozrává 5-8 dnů po odrůdě 'Velkopavlovická.

Odolnost: proti mrazům ve dřevě i v pupenech v době květu vysoká.

Celkové zhodnoceni: Zraje 6 dnů po odrůdě Velkopavlovická( 28.7). Plodnost je středně brzká, vysoká a pravidelná. Odolnost proti nízkým teplotám je dobrá. Pro dosažení vysoké kvality plodů je nutné udělat jejich probírku. Plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování. Plody nepřezrávají, dobré pro transport.

Goldrich

Merunka-goldrichVelkoplodá, spolehlivě plodící meruňka s vysokou mrazuodolností, nevyžadující probírku.
Původ: USA 1954

Plodnost: časná, vysoká a pravidelná.

Plody: velmi velké, oválné, aromatické, žlutooranžové barvy. Slupka hladká, pevná oranžová dužnina s dobrou odlučitelností od pecky Chuť dobrá. Plody se dobře přepravují. Hmotnost plodů se pohybuje od 65 do 90 g. Odrůda je vhodná pro přímý konzum i zpracování

Zrání: 5-7 dnů před Velkopavlovickou, asi 15.-17.7.

Odolnost: Je méně napadána šárkou švestek, mrazuodolnost květních pupenů je vyšší než u Velkopavlovické, tolerantní k šárce.

Požadavky: bez zvláštních požadavků, i pro okrajové oblasti pěstování . Velmi vhodná pro intenzivní pěstování.

Opink

Merunka-opinkPožadavky: nenáročná na stanoviště.

Růst: Střední, korunu vytváří vzpřímeně vznosnou, později rozloženou.

Plod: střední až větší, kulovitě oválný. Slupka je oranžově žlutá se světle červeným tečkovaným líčkem, povrch plodu matný, není úplně hladký. Dužnina pevná, rozplývavá, sytě oranžová, dobře oddělitelná od pecky.

Plodnost: brzká, velká a pravidelná, při přeplození nutná probírka.

Zrání: dozrává 5-8 dnů po odrůdě ' Velkopavlovická'.

Odolnost: proti napadení moniliózou střední až vysoká, proti mrazům ve dřevě i v pupenech v době květu vysoká.

Celkové zhodnoceni: jedná se o novinku na trhu s velmi dobrý vlastnostmi. Zraje 6 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Plodnost je vysoká a pravidelná. Odolnost proti nízkým teplotám je dobrá. Pro dosažení vysoké kvality plodů je nutné udělat jejich probírku. Plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování. Plody nepřezrávají.

Velkopavlovická

Merunka-velkopavlovickaPůvod: náhodný semenáč z obce Podivín, ČR.

Zrání: dozrává kolem 22. července – průměr na Jižní Moravě.

Kvetení: kvete středně raně, je samosprašná.

Plod je velký, kulovitě oválný o průměrné hmotnosti 50 g. Slupka má sytě oranžovou barvu, někdy nevýrazně červené líčko. Dužnina je pevná, v konzumní zralosti rozplývavá, sytě oranžové barvy, dobře odlučitelná.

Plodnost: začíná ve 4.-5. roce, je vysoká a pravidelná. V důsledku mrazů je 1-2 x za 10 let sklizeň nulová.

Choroby a škůdci: v květu je náchylná k poškození mrazem, proti houbovým chorobám je odolná.

Poznámky: nejkvalitnější odrůda v našem sortimentu, vhodná pro přímý konzum i konzervárenské zpracování.

 

Broskvoně

Cresthaven

Broskev-cresthavenPůvod: v South Haven v USA v roce 1963.

Vlastnosti odrůdy: Stromy rostou bujně, vytvářejí vznosné, široké, středně husté až husté koruny.

Plody jsou středně velké až velké. Slupka je středně silně plstnatá, pevná. Základní barvu má žlutou, z větší části překrytou líčkem zářivě červené barvy. Dužnina je žlutá, rozplývavá, velmi šťavnatá, sladce navinulá, aromatická, lahodná.

Pecka je od dužniny odlučitelná.

Celkové zhodnocení: Zraje 30 dnů po odrůdě Redhaven. Plodnost je velmi velká. Proti mrazu je dosti odolná. Je vhodná do všech oblastí určených pro pěstování broskvoní. Odolnost proti kadeřavosti je střední. Je to kvalitní pozdně zrající odrůda s atraktivními plody.

Redhaven

Broskev-redhavenPůvod: v USA

Zrání: dozrává v ½ srpna (od 5. – 10. 8), středně raně.

Plod je středně velký, ( průměrné hmotnost 180 g), tvar je kulovitý až oválný. Základní barva je žlutá a je více jak z poloviny  překryta tmavě karmínovou červení, často až s fialovým nádechem. Dužnina je pevná, žluté barvy, jemně zrnitá, kolem pecky načervenalá. Od pecky dobře odlučitelná pouze v plné zralosti. Chuť je dobrá aromatická. Netrpí otlaky.

Plodnost:  je raná, pravidelná a vysoká. Vysoká násada vyžaduje probírku.

Odolnost proti mrazu je v době květu vysoká.

Poměrně nenáročná, plastická odrůda s všestranným využitím. Je vhodná i do okrajových oblastí pěstování broskvoní.

Symphonie

Broskev-symphonieOdolná vůči jarním mrazíkům i zimním mrazům.

Lze pěstovat i ve vyšších polohách.

Plody jsou velmi velké, pevné.

Velmi plodná.

 

 

 

 

Třešně

Burlat (chrupka)

Tresen-burlatPůvod: Byla nalezena v 30. letech min.stol. v jižní Francii jako náhodný semenáč.

Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Van.

Vlastnosti: jedná se o polochrupku. Plod je větší, hmotnost kolem 7 g. Tvar je kulovitý až srdčitý. Slupka je pevná, lesklá, barvy hnědočervené až tmavě rudé, ve které prosvítají světlé tečky a čárky. Dužnina je velmi šťavnatá. Šťáva barví středně silně. Chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou.

Plodnost: Je raná, středně vysoká a pravidelná.

Odolnost: Stromy středně odolávají zimním mrazům.

Celkové zhodnocení: Plody jsou výborné pro konzum v čerstvém stavu. Hodí se i pro kompotování.

Kordia

Tresen-kordiaKordia, tmavá chrupka, zraje v 5.- 6. třešňovém týdnu, cizosprašná. Plody jsou velké, dužina tmavá, červená, navinule sladká, velmi dobrá, š´táva velmi barví.

Van

Tresen-vanPůvod: Pochází z Kanady

U stromů je v zájmu zachování dobré kvality plodů doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně.

Vlastnosti plodu: jedná o tmavou chrupku. Plod je velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8 g. kaštanovitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlými tečkami. Dužnina je pevná, šťavnatá, karmínově červená. Chuť navinule sladká, aromatická, vynikající. Šťáva barví středně silně. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i na kompoty.

Plodnost: Plodnost je velmi raná, vysoká a pravidelná.

Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších a teplejších oblastí. Lze odrůdu doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použitízakrslých podnoží).

 

Višně

Erdi Botermo

Visen-erdi-boremoPůvod: Maďarsko; u nás povolena 1991.

Požadavky: Nemá zvláštní požadavky na prostředí; lze ji dobře tvarovat.

Růst: střední až slabší; vytváří mírně zploštělou kulovitou korunu.

Plodnost: brzká a dobrá.

Plody: středně velké až velké, lesklé, velmi atraktivní červené barvy. Dužnina je šťavnatá, tužší, sladkokyselá, velmi chutná. Hodí se i pro konzum v čerstvém stavu. Při sklizni bez stopky šťáva z plodů nevytéká.

Zrání: ve 4. třešňovém týdnu (koncem června, začátkem července).

Zdravotní stav: V plném květu je citlivější vůči mrazovému poškození. Netrpí houbovými chorobami.

Opylování: Odrůda je samosprašná a má dostatek vhodného pylu i pro ostatní odrůdy višní.

Uj Ferhertoi

Visen-uj-ferhertoiPůvod: z Maďarska
Plody: jsou středně velké až velké, kulaté, slupka je jemná, lesklá. Dužnina je měkká, jemná, masově červená, rozplývavá, šťavnatá, příjemně sladce navinulá, aromatická a výborná.

Šťáva barví středně.
Plodnost: je hojná, pravidelná. Plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování.

Zraní: v 6.třešňovém týdnu.

Odolnost proti mrazu v květu je střední až velká.

Použití: pěstování je vhodné v teplejších oblastech, kde plody dosahují nejvyšší kvality. Je to kyselka.

 

SLIVONĚ

Čačanská lepotica

Slivon-cacanska-lepoticaDobře plodí na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou samosprašné. Odrůda je dobrým opylovačem.

Vlastnosti plodu: Má větší velikost (průměrná hmotnost kolísá mezi 35 a 43 g). je dobře odlučitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická.

Plodnost: Je velmi raná, pravidelná a často velmi vysoká.

Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní i jarní mrazy. Vůči šárce jsou tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.

Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě srpna.

Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní a velmi úrodnou odrůdu. Její významnou vlastností je její spolehlivá tolerance k šárce. Plody jsou velké a mají přitažlivý vzhled. Jsou vhodné jak pro přímý konzum tak i pro kuchyňské zpracování.

Čačanská najbolja

Slivon-cacanska-najboljaPlodí i na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou jen částečně samosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Čačanská Lepotica a Stanley.

Vlastnosti plodu: Je velký až velmi velký (od 40 do 58 g). Chuť je sladká. Pro dosažení přijatelné chuti vyžaduje co nejpozdější sklizeň, přestože plody vybarvují velmi brzy.

Plodnost: Je raná, dosti pravidelná a vysoká.

Odolnost: Stromy i květy jsou odolné vůči mrazům. Rovněž i tolerance stromů k šárce je poměrně vysoká. Plody jsou dosti odolné proti moniliové hnilobě plodů.

Doba zrání: Sklízí se v druhé a třetí dekádě srpna, nechat pořádně dozrát!!!

Celkové zhodnocení: Jedná se o pološvestku s atraktivními plody. Předností odrůdy je dosti vysoká odolnost proti virové šarce. Kvalita plodů je lepší v teplejších oblastech. Vznikla v r. 1961 v Čačaku (Srbsko).

Domácí velkoplodá

Švestka domácí velkoplodáStromy kvetou pozdně a jsou samosprašné.

Vlastnosti plodu: Je menší velikosti (v rozmezí 15-25 g). Chuť je sladce navinulá, středně aromatická, velmi dobrá. Odlučitelnost dužniny od pecky je zpravidla velmi dobrá.

Plodnost: středně pozdní, pravidelná a často velmi vysoká.

Odolnost: Stromy jsou odolnější v době květu vůči pozdním jarním mrazíkům. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší. Citlivější na šárku a ne do studenějších oblastí.
Doba zrání: v první a druhé polovině září.

Celkové zhodnocení: Jedná se o nejrozšířenější u nás pěstovanou švestku. Plody mají univerzální použití. Dobře plodí a plody jsou velmi kvalitní zejména v teplejších oblastech.

Hamanova švestka

 Hamannova švestkaStromy kvetou středně pozdně a jsou samosprašné.

Vlastnosti plodu: Je střední velikosti (průměrná hmotnost kolem 20 g). Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá.

Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá.

Plodnost: Je středně raná, pravidelná a dosti vysoká.

Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září asi týden před Domácí švestkou.

Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní odrůdu typu pravé švestky. Plody mají universální použití. Méně trpí šárkou běžné klony Domácí švestky. Nemůže být vysazována do blízkosti stromů napadených šárkou.

JOJO

Slivon-jojoDobře oddělitelná od pecky.

Chuť je sladce kyselá, harmonická, dobrá.

Pozdní odrůda, samosprašná.Růst je středně bujný, korunu vytváří vzpřímenou, úzkou.

Plodnost je brzká, velká až velmi velká, pravidelná.

Odolnost proti mrazu je vysoká.

Hodnocení: odrůda je ceněna hlavně pro svoji rezistenci k šárce švestek. Slabě roste, brzy a hodně plodí, plody jsou hezké.

Doba začátku kvetení velmi raná až raná.

Stanley

Slivoň StanleyStromy kvetou raně a jsou samosprašné. Jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Chuť je navinule sladká, mírně aromatická jen v teplých oblastech a při dobrém vyzrání. Odlučitelnost dužniny od pecky je dobrá.

Plodnost: Je raná, pravidelná a v průměru velmi vysoká. Plod v rozmezí 30-40 g.

Odolnost: Odrůda patří mezi tolerantní k šárce. Stromy jsou odolné vůči zimním mrazům, květy středně odolávají jarním mrazíkům.

Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září.

Celkové zhodnocení: Jedná se o spolehlivě úrodnou pološvestku s tolerancí vůči šárce. Jinak jsou velmi vhodné pro zmrazování a běžné kuchyňské zpracování.