Abies balsamea ´Nana´ (jedle balzámová zakrslá)
Vzrůst – nízký až půdopokryvný
Výška – 0,3 – 1,2m
Šířka – 0,2 – 1,3m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – snáší slunce i polostín, plně mrazuodolná
Balzámová jedle pochází z Kanady a vyznačuje se vonnou pryskyřicí, která vytéká z napíchnutých zduřenin na kůře. Z ní se získává tekutý, žlutý, silně lepkavá kanadský balzám. Odrůda Nana je zakrslá forma, která je tak hustě větvená, že tyty zdroje pryskyřice budete jen obtížně hledat. Má pro nás hlavně estetickou hodnotu.
Zakrslá balzámová jedle nese drobné jehlice, které jsou sytě zelené, pouze výjimečně lehce ojíněné a zejména na mladých rostlinách jsou uspořádány kartáčovitě a rostlinu dokonale zaplňují. Růst je pomalý, patrovitý, převážně do stran, čímž se hodí jako podrost nižších stromků umístěný na slunečné straně. Netvoří šišky.
Roste i bez jakéhokoli zásahu velmi pravidelně a nebývá v dospělosti vyšší než cca 80 cm a asi o třetinu širší. Díky malé velikosti je ideální do malých zahrádek a vzhledem k dokonalé mrazuvzdornosti lze vysadit do okrasných venkovních kontejnerů, na terasy a balkóny. V přírodě roste na velmi vlhkých až močálovitých podložích, proto i u nás bude potřebovat neustále vlhkou zem, která může být příležitostně podmáčená. Pokud mezi vaše hobby patří zalévání zahrady, u této si jistě užijete. Pěstujte ji na slunci či v polostínu. Plně mrazuvzdorná do cca -40°C.
Abies concolor (jedle ojíněná)
Vzrůst – vysoký strom
Výška – 15 – 25m
Šířka – 2 – 5,5m
Zbarvení – modrostříbrné jehlice
Nároky – slunce i polostín, plně mrazuodolná
Jedle ojíněná je velice populární jehličnan českých a slovenských zahrad a městských parků. Její největší devizou je nápadná barva. Pěstitelé ve školkách si dávají záležet na selekci těch nejnápadněji vybarvených semenáčků, neboť barva se může lišit od tmavě zelené pouze se světlými mladými výhony až do stříbřitě modrozelené. Nejběžnější je sivě modrozelená a tu vám rovněž nabízíme.
Jehlice jsou měkké, srpovitě vzpřímené, růst větví je patrovitý až mírně vystoupavý a vcelku pravidelný do kuželovitého tvaru. Roste spíše pomalu. Přestože se jedná v dospělosti o vysoký jehličnan, v zahradách běžné velikosti se využívá pomalého růstu a teprve ve vyšším věku se stříhá pravidelně po všech stranách, aby se udržela kompaktní a ve velikosti, která nebude překážet ostatním rostlinám v zahradě.
Vyhovuje jí téměř jakákoli propustná půda, přednostně vlhká ale nikdy mokrá, bohatá na živiny. pH reakce může být od kyselé, přes neutrální až k mírně alkalické. Jakmile zakoření, výborně zvládá i delší období sucha a horko. Vysaďte ji na slunce nebo mírného polostínu. Plně mrazuvzdorná do cca -40°C.
Abies koreana ´Molli´ (jedle korejská zakrslá)
Vzrůst – nízký strom
Výška – 2,5 – 3,5m
Šířka – 1 – 2,5m
Zabarvení – zelené jehlice
Nároky – slunce i polostín, plně mazuodolná
Molli je zakrslá forma korejské jedle se zeleným jehličím. Přestože se dnes již prodává mnoho odrůd tohoto oblíbeného jehličnanu, tato forma na sebe nechala čekat až do konce 20.století. Jmenuje se Molli a zdobí ji krátké, na větvích hustě naměstnané, měkké, lesklé jehličí sytě zelené barvy se stříbrným ojíněním zespodu. Větve jsou šikmo vystoupavé v úhlu cca 45°.
Roste velmi pomalu a bez jakéhokoli zásahu tvoří víceméně pravidelný, široce kuželovitý tvar. Vždy si zachovává centrální terminál, takže vypadá jako zmenšenina klasického jehličnatého stromu. Díky pomalému růstu je vhodná do malých zahrádek či venkovních kontejnerů. V 15 letech dorůstá něco málo přes 1m, proto bývá cenově náročnější než její rodič. Nejlépe jí vyhovuje plné slunce a vlhká, mírně kyselá zem. Snáší vítr, nesnáší přemokření. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C.
Abies koreana (jedle korejská)
Vzrůst – středně vysoký strom
Výška – 4 – 6m
Šířka – 1,5 – 3m
Zabarvení – zelené jehlice
Nároky – slunce až lehké přístínění, plně mrazuodolná
Jeden z nejoblíbenějších jehličnanů vůbec je tato korejská jedle. Její jehlice jsou krátké a lesklé, sytě zelené na lícu a stříbrné na rubu. Již jako mladá se zdobí modrofialovými vzpřímenými šiškami. Její tvar je pravidelně pyramidální, není nutné ji zaštipovat. V jakékoli kompozici vypadá velice uhlazeně a efektně.
Jedná se o dřevinu vhodnou do malých zahrad, neboť roste pomalu a obvyklá výška rostlin pěstovaných ze selektovaných semen ve školkách je kolem 3-4m na výšku. V plné dospělosti (za mnoho desítek let), pokud má dostatek prostoru v parku nebo volné přírodě, může být až dvakrát vyšší a až 3m široká.
Nejlépe jí vyhovuje plné slunce a vlhká, mírně kyselá zem. Snáší vítr, nesnáší přemokření. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C
Abies koreana´Silberlocke´ (jedle korejská)
Vzrůst – středně vysoký strom
Výška – 3 – 4,5m
Šířka – 1 – 2,5m
Zabarvení – zelené jehlice s výraznými průduchy na spodních stranách, stočené kolem vetvičky – zelenostříbrná barva
Nároky – slunce i polostín, plně mrazuodolná
Kultivar korejské jedle Silberlocke patří již mnoho let mezi nejprodávanější a mezi zákazníky nejvíce oblíbené. Vyšlechtil ji Gűnther Horstmann již v roce 1978. Vzhledem k tomu, že se jedná o původní rostlinu, ze které byl sebrán čarověník ‚Kohout’s Icebreaker’, je barevné rozložení podobné. Vnitřní část jehlic je zelená, venkovní část nese však bílou barvu, to vytváří dojem bíle zbarvené rostliny. Růst je spíše pyramidálního typu, ale vždy záleží, z jaké školky rostlina pochází. Jako dospělá dosahuje výšky okolo 1,8 m, při šířce 1 m. Plně mrazuvzdorná do -29 °C.
Jedle korejská (Abies koreana) nejlépe prosperuje v dobře propustné mírně kyselé půdě, která má však dobrou retenci vody k tomu, aby u rostliny nedocházelo k přísušku. Místo pro výsadbu volíme mírně polostinné. Během vegetace používáme pomalu působící hnojiva pro okrasné dřeviny.
Abies lasiocarpa ´Compacta´ (jedle plstnatoplodá zakrslá)
Vzrůst – nízký strom
Výška – 2 – 4m
Šířka – 1 – 2m
Zabarvení – modrostríbrné jehlice
Nároky – slunce i plostín, plně mrazuodolná
Abies lasiocarpa ´Compacta´ je výrazná solitera mezi modrostříbrnými dřevinami. Roste pomalu a hodí se i do malých zahrádek. Po celou dobu růstu si zachovávají hustotu zavětvení.
Jedle vyžaduje dobře propustné, středně humózní a mírně vlhké půdy se stanovištěm v polostínu. V případě, že ji dobře zamulčujete, tak zvládne i plné slunce. Upřednostňuje teplejší místa chráněná před studenými větry. Na uzemí ČR plně mrazuvzdorná.
Roste kompaktně a hustě. Za 15 let dokáže narůst do výšky cca 30 cm. Díky své velikosti se hodí jako podrostová dřevina a je ideálním řešením i pro malé zahrádky. Pokudji v prvním roce nenecháte vyschnout, aby dobře prokořenila, tak je vhodná i jako výsadba do okrasných venkovních kontejnerů, na terasy a balkóny. Plně mrazuvzdorná.
Abies pinsapo ´Glauca´ (jedle španělská)
Vzrůst – středně vysoký strom
Výška – 3 – 5m
Šířka – 1,5 5 2,5m
Zabarvení – zelenomodré tuhé jhlice
Nároky – slunce i polostín, mrazuodolná
Milovníci jedlí si přijdou na své. Španělská jedle je další z lahůdek se zelenomodrými jehlicemi. Jedná se o pomalu až středně rychle rostoucí jehličnan s tuhými jehlicemi, zelenomodré barvy, pravidelně poskládanými kolem větviček. Tvar stromu je široce kuželovitý a celkový dojem je velmi úhledný a pravidelný.
U nás může za 20 let dorůst do 3-4 metrů, přičemž maximální výška v dospělosti se za mnoho desítek let může vyšplhat k 10m. Často se ale prodávají roubované dřeviny, jejichž růst je omezen a nabízejí větší hustotu větvení. Samičí šišky jsou zelené, cca 10 cm dlouhé, dozrávají v srpnu a rostou vzpřímeně na osluněných větvích, zpravidla ve vyšších patrech rostliny.
Španělská jedle má ráda vlhčí zem, mírně kyselou, dobře propustnou a středně bohatou na živiny. Nejlépe jí vyhovuje lehký polostín ale pokud bude dobře zamulčovaná, snese i plné slunce. Má raději teplejší místa, určitě ji nesázejte do průvanu a do vyšších horských poloh. Jinak je na většině území ČR plně mrazuvzdorná.
Abies pinsapo ´Horstmann´ (jedle španělská zakrslá)
Vzrůst – nízký kulovitý strom
Výška – 1 – 1,5m
Šířka – 0,5 – 1 m
Zabarvení – zelené tuhé jehlice
Nároky – slunce i polostín, plně mrazuodolná
Velmi okrasný druh jedlí, které zaujmou především velmi krátkými tuhými jehlicemi. Jako celek jsou široce přizpůsobivé a to jak k typu půdy, tak ke klimatickým podmínkám. Horstmann je sběratelskou lahůdkou mezi španělskými jedlemi. Byl nalezen v roce 1978 jako čarověník na Abies pinsapo Glauca. Roste jako velmi rozvětvený strom s krátkými intenzivně zeleno-modrými jehlicemi. Výška v 10ti letech se udává okolo 1 m, ale velice záleží na tom, jak je rostlina ve školce vyvazována. Zda má pevně daný terminální kmen či ne. Oproti ostatním španělským jedlím má ještě lepší mrazuvzdornost, která se pohybuje až kolem -29 °C.
Jedle španělská (Abies pinsapo) nejlépe prosperuje v půdách s dobře propustnou mírně kyselou půdou, která má však dobrou retenci vody k tomu, aby u rostliny nedocházelo k přísušku. Místo pro výsadbu volíme mírně polostinné. Během vegetace používáme pomalu rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny. 5ez není zapotřebí. Díky malému vzrůstu nabízí možnost výsadby do skalek, koryt, nádob atd.
Chamaecyparis lawsoniana ´Van Pelt´s Blue´ (cypřišek lawsonův)
Vzrůst – středně vysoký strom
Výška – 5 – 6m
Šíška 2 – 2,5m
Zabarvení – modro stříbrné jehlice
Nároky – slunce i polostín, mrazuodolný
Van Pelt´s Blue je pomalu až středně rostoucí cypřišek, novější odrůda s výrazným modrým a střibřitě modrým vybarvením po celý rok. Roste poměrně kompaktně a méně bujně, vhodný pro skupinovou výsadbu i pro tvarované živé ploty.
Vzhled: Koruna úzce kuželovitá, hustě větvená, větve ploché, vystoupavé až vzpřímené, u starších rostlin mírně rozložité, jehlice šupinovité, modravě sivé, mladé výhony stříbřitě modré až modré, v zimě stříbřitě modré s nádechem do purpurové. Šišky drobné, kulovité, 8 -10 mm v průměru, dozrávají v srpnu až září. Roční přírůstek je 15-20 cm, strom dosahuje ve 20. roku výšky 3-4 m, dospělé stromy dosahují kolem 60. roku výšky 6 až 8 m.
Půda kvalitní, raději lehčí a úrodná a vlhká, nikoli však přemokřená. Odolný, mrazuvzdorný, mladé rostliny jsou však citlivější na namrzání, zejména na mrazivý vítr a zpočátku uvítají ochranu chvojem nebo stínovací sítí.
Juniperus horizontalis ´Golden Carpet´ na kmínku (jalovec polehavý)
Vzrůst – plazivý keř, na kmínku tvoří převis
Výška – 10 -15cm, jinak podle výšky naroubování kmínku
Šířka – 1,5 – 2m
Zabarvení – Zlutozelené jehlice
Nároky – slunce i polostín, plně mrazuodolný
Juniperus hor. Gloden Carpet je jeden z nejvíce používaných zlatých jalovců obecně. Pokud budete chtít dostat zlatou barvu do míst, kde potřebujete nízkou rostlinu, která vyplní skvěle daný prostor, nebojte se sáhnout po tomto kultivaru. Růst je velmi nízký, pokryvný. Barva jehlic je v sezoně jasně zlatavá. Výška dospělé rostliny se pohybuje okolo 10 cm při šířce 1,8 m. Plně mrazuvzdorný do- 25 °C.
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) není na půdy náročný. Dokáže žít téměř v jakékoliv půdě, ale nemá rád přílišné zamokření. Díky bohatému kořenovému systému je schopný po dostatečném zakořenění snést i krátkodobý přísušek. Nejlépe se mu však daří v lehké propustné půdě, která nebude mít tendenci přesychat. Vysazujeme je na slunné až mírně polostinné stanoviště. Během vegetace používáme pomalu rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny. Jalovce velmi dobře snáší řez, je-li potřeba.
Juniperus horizontalis ´Ice Blue´ na kmínku (jalovec polehavý)
Vzrůst – plazivý keř, na kmínku tvoří převis
Výška – 10 -12cm, jinak podle výšky naroubování kmínku
Šířka – 1,5 – 2m
Zabarvení – modro stříbrné jehlice
Nároky – slunce i lehce polostín, plně mrazuodolný
Juniperus hor. Ice Blue je nová odrůda vyšlechtěna kolem roku 1995? (USA). Původní druh pochází ze Severní Ameriky, kde roste na písčitých i skalnatých půdách, hlavně na březích jezer a řek.
Pokryvný jalovec tvoří široce rozprostřený, přísně poléhavý, modravě-stříbrný koberec, výška nepřesahuje 10 cm. Jehlice jsou krátké šupinovité, větvičky ploché, pravidelně hustě větvené. Rostlina dosahuje ve 20. roku šířky 1,4-1,8 m.
Nároky: Půda běžná bez větších nároků, nikoli však přemokřená a těžká. Miluje plné slunce, v polostínu řídne. Plně mrazuvzdorný, snáší přísušek. Citlivý k zasolení
Vděčný pokryvný jalovec, vhodný pro pokrytí slunných svahů a ploch. Uplatnění najde také ve skalkách, vřesovištích, na březích jezírek atd. Velmi vhodný do koryt a mobilních nádob.
Juniperus squamata ´Blue Star´ (jalovec šupinatý)
Vzrůst – níký zakrslý keř
Výška – 0,3 -0,5m
Šířka – 0,8 – 1m
Zabarvení – výrazně modré jehlice
Nároky – slunce, lehké přistínění, plne mrazuodolný
Juniperus squamata Blue Star je zakrslý jalovec, vytváří kulovitý až polštářovitý, nepravidelně větvený keřík. Jehlice jsou modro-stříbrné až modré v trojčetných přeslenech. Větvičky jsou hustě větvené, krátké, vystoupavé až vzpřímené. Rostlina dosahuje ve 15. roku výšky 40-50 cm. a šířky 60-80 cm.
Půda běžná bez větších nároků, nikoli však přemokřená a těžká. Miluje plné slunce, v polostínu řídne. Plně mrazuvzdorný, snáší přísušek. Na extrémně suchém stanovišti je ale citlivý k prosychání a napadení štítenkou, pomůže vydatná doplňková závlaha.
Velmi oblíbená odrůda, především pro svůj pomalý růst. Výborná pro použití v malých zahradách, předzahrádkách, terasách, vhodný doplněk skalek a vřesovišť. Ideální odrůda pro mobilní nádoby.
Juniperus x media ´Old Gold´ zastřihovaný (jalovec prostřední)
Vzrůst – nízký polehavý keř
Výška – 1 – 1,5m
Šířka – 2 – 3m
Zabarvení – žlutozelené jehlice
Nároky – slunce i polostín, nenáročný, plně mrazuodolný
Old Gold je, tak říkajíc, léty odzkoušená odrůda, u které určitě nešlápnete vedle. Byl objeven již v roce 1958 v Nizozemí. Růst je mírně vystoupavý, bohatě rozložitý. Barva jehlic je bronzově zlatá a to nejen v průběhu sezony, ale z velké části i v zimě. Výška dospělé rostliny může být v rozpětí 1,5 – 2 m při stejné šířce. Z tohoto důvodu doporučujeme výsadbu spíše jako solitérní rostliny s dostatkem prostoru. Pokud jej však budete chtít udržet v menší velikosti, není problém se střihem. Plně mrazuvzdorný do- 29 °C.
Jalovec prostřední (Juniperus media) není na půdy náročný. Dokáže žít téměř v jakékoliv půdě, ale nemá rád přílišné zamokření. Díky bohatému kořenovému systému je schopný po dostatečném zakořenění snést i krátkodobý přísušek. Nejlépe se mu však daří v lehké propustné půdě, která nebude mít tendenci přesychat. Vysazujeme je na slunné až mírně polostinné stanoviště. Během vegetace používáme pomalu rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny. Jalovce velmi dobře snáší řez, je-li potřeba.
Larix decidua ´Repens´ (modřín opadavý, převislý)
Vzrůst – převislý tvar modřínu
Výška – neroste nahoru výška je závislá od naroubování
Šířka – 1 – 1,5m
Zabarvení – svěže zelené jehlice
Nároky – slunce i polostín, nenáročný na půdu nesnáší zamokření
Odrůda Larix decidua Repens je výrazně převislými nebo plazivými větvemi, celkový tvar záleží na výšce roubování a následném tvarování rostliny. Nejčastěji se setkáme s rostlinami zavětvenými od země, které bez vyvazování a opory tvoří plazivý nebo převislý koberec. Druhá nejčastější forma jsou rostliny se zapěstovaným kmínkem a volně převisající korunou až k zemi. Kůra na jednoletých výhonech je žlutavě šedá, jehlice světle zelené, měkké, 10-30 mm dlouhé. Šišky nasazuje ojediněle. Roční přírůstek je 30-60 cm, velikost a tvar silně závisí na řezu a tvarování. Rostliny na kmínku jsou obvykle vysoké od 1,5 do 3 m a široké 1,5 až 2,5 m. Nízké plazivě rostoucí rostliny mohou vytvořit koberce o průměru 2-3 (4 ) m.
Půda vyhovuje běžná bez větších nároků, nikoli však extrémně suchá nebo přemokřená. Velmi přizpůsobivý roste na půdách kyselých i alkalických. Miluje plné slunce, v polostínu řídne a ztrácí tvar. Plně mrazuvzdorný.
Převislý modřín je neuvěřitelně plastická rostlina s širokým použitím. Hojně je vysazován jako solitéra v trávnících, poblíž vodních ploch, teras a posezení. Nízké tvary lze použít při pravidelném řezu také ve skalkách, vřesovištích i předzahrádkách. Rostliny lze volně vyvazovat a tvarovat podobně jako popínavé rostliny, takže vytvoří krásné dlouhé převisy na trelážích, pergolách nebo plotech. Snad každého zaujme jarní a raně letní „šťavnatá“ zeleň mladých jehlic v kombinaci s dlouhými, až na zem sahajícími, převisy.
Larix kaempferi ´Stiff Weeping´ (modřín japonský)
Vzrůst – převislý tvar modřínu
Výška – neroste vzhůru výška je závislá od naroubování
Šířka – 1 – 1,5m
Zabarvení – zeleno modré jehlice
Nároky – slunce i polostín, nenáročný na půdu nesnáší zamokření
Převislá forma modřínu japonského je velmi vyhledávanou dřevinou do zahrad snad všech velikostí. Jmenuje se Stiff Weeping a je roubován na kmen různých výšek. Jeho větve jsou od místa roubu přísně převislé jako dlouhé vlasy. Netvoří horizontální větve, ale hustou kštici. Opadavé jehlice jsou měkké, cca 4 cm dlouhé, jasně zelené, s lehkých modrozeleným nádechem. Na podzim se barví dožluta.
Modříny nesnáší přemokření. Pokud vám stromek zničehonic zajde, bývá to příliš těžkou, neodvodněnou půdou. Najděte mu sušší nebo dobře odvodněné místo na plném slunci. Není náročný na půdní typ, ale ocení hlubokou půdu. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.
Picea omorika ´Nana´ na kminku (smrk pančičův, zakrslý)
Vzrůst – zakrlý smrk pančičův
Výška – 2 – 3 m
Šířka – 0,5 – 1 m
Zabarveni – zelené jehlice
Nároky – slunce, nenáročný na půdu, plně mrazuodolný
Smrk omorika zakrslý kultivar smrkuk pančičova, větve poměrně krátké. Jako solitéra se hodí do jekékoliv i velice malé zahrady. Jehlice jsou 8-18 mm dlouhé, ploché, na líci leklé a tmavě zelené, na rubu dva bílé pruhy.
Půda vyhovuje běžná, propustná, neutrální až zásaditá, vlhčí. Vyžaduje dostatek slunce, nikoli však vysychavý úpal. Nejkrásnější rostliny najdeme na stanovištích s vlhčím mikroklimatem s plným osluněním. Místa se silným úpalem a suchým vzduchem snižují vitalitu a hustotu rostlin. Plně mrazuvzdorný smrk, tolerantní k prašnému městskému prostředí.
Picea omorika (smrk pančičův)
Vzrůst – vysoký štíhlý strom
Výška – 8 – 10m
Šířka – 1 – 2m
Zabarvení – zelené jehlice
Nároky – slunce, nenáročný na půdu, plně mrazuodolný
Smrk omorika má úzce jehlancovitou korunou, větve poměrně krátké, boční větévky mírně převisají. Jako solitéra je obvykle zavětven až k zemi. Jehlice jsou 8-18 mm dlouhé, ploché, na líci leklé a tmavě zelené, na rubu dva bílé pruhy. Šišky vejčité malé, 3-6 cm dlouhé. Rostlina dosahuje ve 20. roku výšky 6-7 m. a šířky 1-1,5 m, v 50 letech výšky 10 – 14 m a šířky 1,5-2,2 m.
Půda vyhovuje běžná, propustná, neutrální až zásaditá, vlhčí. Vyžaduje dostatek slunce, nikoli však vysychavý úpal. Nejkrásnější rostliny najdeme na stanovištích s vlhčím mikroklimatem s plným osluněním. Místa se silným úpalem a suchým vzduchem snižují vitalitu a hustotu rostlin. Plně mrazuvzdorný smrk, tolerantní k prašnému městskému prostředí.
Picea omorika je velmi vděčný druh smrku, hojně používaný i ve veřejné zeleni, vhodný do středních a větších zahrad jako solitéra nebo ve skupinové výsadbě. Nepostradatelný v ochraných a protihlukových výsadbách.
Picea pungens ´Compacta´ (smrk pichlavý)
Vzrůst – v mládí kulovitý, později nepravidelně kuželovitý
Výška – 2 – 3m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – modré jehlice
Nároky – snunné stanoviště i lehký polostín, mrazuvzdorný, na půdu nenáročný
Picea pungens Compacta je pomalu rostoucí smrk, jehož hlavní devizou je zářivě modrostříbrná barva jehličí. Jehličky jsou tuhé, spíše krátké a velmi pichlavé – odtud i jeho jméno. Vyrůstají kolem dokola větvičky a zajišťují tak efekt velmi hustého stromu. Tvar je přísně vzpřímený a krásně sošný. Díky pomalému růstu se vysazuje i do menších a středně velkých zahrad, kde se úspěšně stříhá, aby byl hustší a menší. Řez je možný provádět zjara před rašením.
Pinus ´Banbino´ na kmínku (borovice černá zakrslá)
Vzrůst – zakrslý kulovitý tvar
Výška – záleží na výšce naroubování na kmínku
Šířka – 0,6 – 0,8m
Zbarvení – středně dlouhé sytězelené jehlice
Nároky – slunné sanoviště, na půdu nenáročná, mrazuvzdorná
Pinus Bambino roste velmi pomalu do pravidelného, plochého, mírně vystoupavého tvaru. Jehlice jsou tenké, středně dlouhé, jasně zelené. Roční přírůstky se pohybují kolem 5 cm. Stanoviště vyžaduje slunné s mírně vlhkým až suchým, propustným substrátem. Na půdy je rostlina nenáročná, nevadí ji ani mírně vápenité půdy. Snáší dobře městské znečištění.Plně mrazuvzdorná do -30 °C.
Pinus aristata (borovice osinatá)
Vzrůst – menší strom
Výška – 2 – 5m
Šířka – 2 – 3m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, na půdu nenáročná
Pinus aristata (Borovice osinatá) nejlépe roste v hlubokých živných půdách s optimálním množstvím vláhy. Nemá rád přílišné zamokření. Vahovuje jí pravidelná zálivka a dobrý odtok vody. Půdní reakce by měla být neutrální až mírně kyselá. Volíme stanoviště na slunci. Během vegetace používáme pomalu rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny. Nové výhony ve formě tzv. svíček je možné zaštipovat a tím docílit menšího vzrůstu a hustšího habitu. Vždy odstraníme maximálně 2/3 původní velikosti svíčky.
Pinus cembra (borovice limba)
Vzrůst – vysoký strom
Výška – 6 -12m
Šířka – 3 – 4,5m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, nenáročný, mrazuodolný
Pinus cembra (Borovice limba) Díky pomalému růstu lze doporučit i do malé až středně velké zahrady. Rychlost růstu je srovnatelná s borovicí bosenskou. Má středně zelené jehlice po 5, se stříbromodrým proužkem. Roste přirozeně hustě, nemá ráda hnojení. Dopřejte ji chudší, chladnější, přesto výslunné stanoviště (severní/západní strana zahrady bez ochrany proti větru). Plně otužilá do -34°C.
Pinus densiflora ´Oculus-draconis´ (borovice hustokvětá)
Vzrůst – menší strom
Výška – 6 – 8m
Šířka – 4 – 5m
Zbarvení – světle zelené jehlice se žlutými pruhy
Nároky – slunné stanoviště, na půdu nenáročná, mrazuvzdorná
Pinus densiflora Oculus-draconis (Borovice hustokvětá) tvoří nepravidelně rostoucí, zajímavý keř. Výška je cca 8 metrů a šířka 4 -5 metru. Tento kultivar lze pěstovat i jako stromek, ale musí se mu od mládí pomoci vyvazováním a tvarováním. Jehlice jsou dlouhé 8 – 12 cm, jemné, zelené se žlutými až krémovými proužky. Hojně plodí, šišky mají modrozelenou barvu. Borka je oranžová. Je mrazuvzdorný. Preferuje mírně vlhké, dobře propustné půdy a slunné stanoviště. Uplatní se všude tam, kde je tmavší podklad (mulčovací kůra) či pozadí, aby se zvýraznilo kontrastní pruhování. Zajímavá solitéra do menších prostor.
Pinus leucodermis ´Schmidtii´ víceramenný (borovice bělokorá zakrslá)
Vzrůst – zakrslý kulovitý strom
Výška – 1 – 2m, záleží na výšce roubování
Šířka – 0,5 – 1m
Zbarvení – sytě zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus leucodermis Schmidtii (Borovice bělokorá) z čeledi borovicovité a rodu borovice, který dorůstá 0,5 metru výšky a šířky. Jedná se o zakrslý kultivar, který se občas roubuje i na vyšší kmínky. Roste pomalu do kulovitého tvaru. Má kratší, sytě zelené jehlice, rostoucí po dvou kusech ve svazečku. Tento jehličnan preferuje slunnou polohu s dobře propustnými, spíše suššími půdami. Je mrazuvzdorný. Pro svou „malinkatost“ je vhodný do skalek, nádob, koryt atd.
Pinus mugo ´Ophir´ na kmínku (borovice kleč zakrslá)
Vzrůst – zakslý kulovitý
Výška – 0,6 – 0,8m, záleží na výšce naroubování
Šířka – 0,3 – 0,6m
Zbarvení – zelenožluté jehlice, na ziimu se vybarvuje do žluta
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus mugo Ophir (zakrslá borovice kleč) je krásný kultivar, který Vaši pozornost přitáhne již pomalu koncem léta, kdy se začne barvit do světle citrónové až zlatavé barvy. Tato barva zůstává na rostlině až do prvních jarních měsíců, pak přechází opět k zelené. Roste jako velmi bohatě větvený keř do pravidelného polokulovitého tvaru. Roční přírůstky se pohybují kolem 4 – 5 cm. Výška v 10 letech se pohybuje kolem 45 cm při šířce 60 cm. Plně mrazuvzdorná do -35 °C.
Pinus mugo var. pumilio (borovice kleč)
Vzrůst – nízký nebo půdopokravný
Výška – 0,3 – 1,2m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy, nenáročná na živiny
Pinus mugo pumilio (Borovice kleč) roste středně pomalu a hustě, má krátké, sytě zelené jehlice vyrůstající v páru. Rozrůstá se do stran a dokáže vyplnit prostor až do cca 2m šířky. Nové přírůstky jsou nestejně vysoké, čímž vypadá dost plasticky. Pokud byste však stále o uhlazenější tvar, není problém ji zjara při rašení nových výhonů zakrátit do roviny. Je výborně mrazuvzdorná a po dobrém zakořenění snáší i sušší podmínky. Nepřelévat! Snáší téměř jakoukoli propustnou půdu. Plně otužilá.
Pinus nigra ´Caramaniaca´ (borovice černá sloupovitá)
Vzrůst – střední úzký sloupovitý strom
Výška – 3 – 5m
Šířka – 0,5 – 1,5m
Zbavení – sytě zelenéjehlice
Nároky – slunné stranoviště, propustné půdy
Pinus nigra Caramaniaca (Borovice černá) je jedna z nejkrásnějších otužilých borovic hustého růstu. Jehlice jsou cca 10 cm dlouhé, sytě až tmavě zelené. Ideální jako solitér i v řadě jako větrolam. Při přesazování dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená, ale dobře odvodněná. Nesnáší zamokřená stanoviště, přesto pro dobré zakořenění nenechte zem vyschnout.
Pinus nigra ´Komet´ (borovice černá sloupovitá)
Vzrůst – úzký sloupovitý zakrslý strom
Výška – 1,5 – 3m
Šiřka – 0,5 – 1m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus nigra Komet (Borovice černá) úzce sloupovitě rostoucí hustá černá borovice. Vyžaduje dostatek světla, zásaditou nikoliv mokrou půdu. Bývá vysoká 2 až 3m. Zaštipováním docílíte krásného a hustého tvaru. Soliterní strom hodicí se do menších zahrad.
Pinus nigra ´Spielberg´ (borovice černá zakrslá)
Vzrůst – střední keř
Výška – 0,5 – 1,5m
Šířka – 0,5- 1,3m
Zbarvení – svěží zelená barva jehlic
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus nigra Spielberg (zakrslá Borovice černá) roste pomalu a bez stříhání tvoří hustý, široce pyramidální tvar se zaoblenou špičkou. Běžná výška v zahradách se pohybuje v rozmezí 80-150 cm v různých tvarech – podle řezu. Svým nevšedním vzhledem lze použít jako menší solitéru do malé trávníkové plochy stejně jako do japonské zahrady. Je ideální do větších skalek, do kontejnerů, výborně se vyjímá v kompozicích s vysypanými oblázky, kamínky nebo pískem. Potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou zem. Na pH půdy příliš nezáleží, jen by neměla být přespříliš vápenatá. Po zakořenění snáší sucho. Hnojení není nutné. Plně mrazuvzdorná do cca -34°C.
Pinus sylvestris ´Compressa´ na kmínku (borovice lesní zakrslá)
Vzrůst – nízký polokulovitý, polehaný
Výška – 0,5 – 1m, nebo podle výšky naroubování na kmínku
Šířka – 0,5 – 1m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris Compressa (borovice lesní) je pomalu, široce kuželovitě rostoucí kultivar má kratší zelené jehlice, rostoucí po dvou ve svazečku. Jehlice rostou nahloučeně a jsou cca 1 až 2 cm dlouhé. Roční přírůstek je 4 až 5 cm. Jehličnan je plně mrazuvzdorný. Preferuje slunnou polohu s dobře propustnými, suššími půdami. Hodí se do předzahrádek, vřesovišť, okrajů skalek, větších nádob atd.
Pinus sylvestris ´Compressa´ se dvěma korunami (borovice lesní zakrslá)
Vzrůst – nízký polokulovitý, polehaný
Výška – 0,5 – 1m, nebo podle výšky roubování 1,8 – 2m
Šířka – 0,5 – 1m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris Compressa (borovice lesní) je pomalu, široce kuželovitě rostoucí kultivar má kratší zelené jehlice, rostoucí po dvou ve svazečku. Jehlice rostou nahloučeně a jsou cca 1 až 2 cm dlouhé. Roční přírůstek je 4 až 5 cm. Jehličnan je plně mrazuvzdorný. Preferuje slunnou polohu s dobře propustnými, suššími půdami. Hodí se do větších předzahrádek, nádherná soliterní rostlina do okrasných zahrad.
Pinus sylvestris ´Compressa´ víceramenný (borovice lesní zakrslá)
Vzrůst – nízký polokulovitý, polehaný
Výška – 0,5 – 1m, nebo podle výšky roubování
Šířka – 0,5 – 1m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris Compressa (borovice lesní) je pomalu, široce kuželovitě rostoucí kultivar má kratší zelené jehlice, rostoucí po dvou ve svazečku. Jehlice rostou nahloučeně a jsou cca 1 až 2 cm dlouhé. Roční přírůstek je 4 až 5 cm. Jehličnan je plně mrazuvzdorný. Preferuje slunnou polohu s dobře propustnými, suššími půdami. Hodí se do předzahrádek, vřesovišť, okrajů skalek, větších nádob atd.
Pinus sylvestris ´Fastigiata´ (borovice lesní sloupovitá)
Vzrůst – střední keř
Výška – 3 – 6m
Šířka – 0,8 – 1,5m
Zbarvení – zelenomodré jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris Fastigiata (Borovice lesní) je zakrslou formou borovice lesní, která nabízí hustý habitus a velmi úzce sloupovitý. Její neopadavé jehlice jsou neobvykle dlouhé na tento druh borovice, tuhé, vyrůstají v páru a jejich barva je výrazně modrozelená se stříbřitým nádechem. Roste pomalu a lze dobře využít v malých zahradách. Pokud ji necháte růst přirozeně, za čas vyroste ve vyšší sloup, ale je možné jí zjara zakracovat nové výhony, čímž dosáhnete menšího a o trošku širšího keře. Mladé a čerstvě vysazené rostliny potřebují rovnoměrné vlhko k dobrému zakořenění, starší rostliny si vodu dokáží najít svým dlouhým, kůlovým kořenem.
Pinus sylvestris ´Watereri´ (borovice lesní zakrslá)
Vzrůst – nízký strom
Výška – 2 – 4m
Šířka – 1 – 3m
Zbarvení – zelenomodré jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris Watereri (Borovice lesní) je malá, pomalu rostoucí borovice. Její jehličí vyrůstá v párech a je v létě sytě zelené pouze s jemně modrozeleným nádechem a s příchodem chladnějších měsíců zelenou barvu ztrácí a nabírá modravý odstín, který vydrží až do jara. Mezi pěstiteli a zahradníky amatéry je velice oblíbená, protože roste hustě do maximální výšky mezi 2 a 4 metry v úplné dospělosti a nevyžaduje žádnou péči. Borovice lesní patří k nejodolnějším borovicím vůbec. Snáší vítr, mráz, slunce, sucho, znečištěné ovzduší a nevýživné půdy. Pouze si dejte pozor na podmáčenou zem, kde se nedaří žádné borovici.
Pinus sylvestris pseudobonsai (borovice lesní)
Vzrůst – zaštipovaná borovice
Výška – 2 – 3m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – slunné stanoviště, propustné půdy
Pinus sylvestris pseudobonsai (Borovice lesní) je soliterní okrasná dřevina udžovaná pomocí zaštipování v požadované velikosti a tvaru.
Thuja occidentalis ´Danica´ (tůje západní zakrslá)
Vzrůst – zakrslý polokulivý
Výška – 0,5 -1m
Šířka – 0,5 – 1m
Zbarvení – zelené jehlice
Nároky – nenáročná na půdu, vhodná i do polostínu
Thuja occidentalis ´Danica´ (Zerav západní) dorůstá 1 metru výšky i šířky. Je to pomalu rostoucí, kulovitý kultivar, jenž má přes sezónu světle zelené větvičky. V zimě získávají hnědavý nádech. Jehlice jsou ploché, šupinovité. Roční přírůstek je 4 – 6 cm. Snáší znečištěné ovzduší. Je to jehličnan mrazuvzdorný. Vyhovují mu vlhčí, propustné půdy se stanovištěm na slunci nebo polostínu. Hodí se do skalek, nádob, koryt a malých prostor.