Acer campestre Nanum (javor babyka)
Vzrůst – nízký strom s kulovitou korunou
Výška – 3 – 4m
Šířka – 1,5 – 3m
Zbarvení – zelené listy
Nároky – živné půdy, dostatek vláhy, slunce nebo polostín
Javor babyka, odrůda Nanum, patří k oblíbeným stromům do malých zahrad nebo městských alejí, kde je mezený prostor. Tento javor totiž roste pomalu a do maximální výšky kolem 2,5 a stejné šíře. Jeho listy jsou tmavě zelené, mají 3 až 5 zakulacených cípů a na podzim se barví do máslově žluté barvy. Tvar koruny je přirozeně pravidelně zakulacený a kompaktní. Roste velmi hustě a pro zachování tvaru není potřeba stříhat. Pouze pokud chcete udržet strom v menší velikosti, proveďte řez na konci zimy. Javory mají rády středně živnou, vlhkou a mírně kysleou zem, ale nejsou náročné. Plně mrazuvzdorný do -34°C.
Acer palmatum ´Disectum Garnet´ (japonský javor, javor dlanitolistý)
Vzrůst – malý strom, střední keř
Výška – 1 – 2,5m
Šířka – 1 – 2,5m
Zbarvení – vínově červený list
Nároky – slunce nebo polostín, výživné nepřemokřené půdy
Acer palmatum Disectum Garnet (japonský javor) je jednou z nejpopulárnějších javorů vůbec. Středně velké, velmi hluboce vykrajované listy vypadají jako nastříhané sněhové vločky a hustě pokrývají celý keř. Proto se této skupině říká „stříhanolisté“. Když zjara raší, jsou zářivě červené. V létě se zbarví do spolehlivé vínové, místy s červenohnědými a zelenými odstíny na neosluněných partiích, ke konci léta jsou temně vínové a na podzim se mění na ohnivě červenou. Roste pomalu, více do šířky než do výšky a tvoří nepravidelný keř s mírně převislými větvemi. Může být i roubovaný na kmínek, aby vytvořil převislou korunu ve vyšším patře. Pro dobrý růst potřebuje propustnou, kyselou zem (bohatou na rašelinu), která nebude vysychat. Červenolisté odrůdy japonských javorů snáší i plné slunce po celý den, pokud je dobře zamulčujete, aby i v horkých dnech léta měly kořeny v chladnější, vlhké zemi. Bude se jim dařit i v polostínu, kde barva bude rovněž spolehlivá, ale ne tak výrazná.Rostliny starší 3-5 let (podle vyzrálosti dřeva) jsou plně mrazuvzdorné do cca -30°C.
Acer palmatum (japonský javor, javor dlanitolistý)
Vzrůst – menší strom, větší keř
Výška – 2 – 3,5m
Šířka – 1,5 – 3m
Zbarvení – zelený list
Nároky – slunce nebo polostín, výživné nepřemokřené půdy
Acer palmátum je pomalu až středně rychle rostoucí druh. Jeho tvar je široce rozkladitý, nové větve se netyčí vzhůru, 5-cípé listy jsou sytě zelené. Na podzim se zbarvuje do zářivě červené. Roste pomalu do výšky cca 2 – 3,5m a přibližně stejné šíře. Vytváří vícekmenný keř s větvemi doširoka rozevřenými, takže působí jako nápadná solitéra v každé zahradě. Dává přednost kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Dobře prospívá i na slunečném stanovišti. Mladé rostliny potřebují na zimu zamulčovat. Je to velmi spolehlivý a u nás plně mrazuvzdorný druh.
Acer platanides ´Globosum´ (javor mléč)
Vzrůst – nízký strom
Výška – 2,5 – 3,5m
Šířka – 1,5 – 2,5m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Acer platanoides Globosum (javor mléč zakrslý) je strom s opravdu velmi pravidelnou, kulovitou korunou bez stříhání. Jeho listy jsou středně zelené v létě a raší bronzově červené. Zároveň s rašením listů se objevují bohaté chocholíky drobných, ale nápadných, sytě žlutých květů. Podzimní barva listů je zářivě žlutá. Roste pomalu a pro kompaktní tvar ani hustotu není potřeba na něj brát nůžky. Pěstuje se jak ve formě keřů s větvemi od země, tak i jako polokmeny nebo alejové stromy. Není náročný na půdní typ. Vyhovuje mu jakákoli, i chudší půda a stanoviště na plném slunci. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.
Acer platanoides ´Columnare (javor mléč sloupovitý)
Vzrůst – vysoký strom
Výška – 15 -18m
Šířka – 1,5 – 3m
Zbarvení – zelený list
Nároky – slunce, polostín
Acer platanoides Columnare (javor mléč) nabízí štíhlý a hustý růst se šířkou koruny pouze kolem 3m ve věku 15-20 let. Jeho hlavní větve jsou přísně vzpřímené a je dostatečně větvený, aby svými listy vytvořil dokonale neprůhlednou korunu. Během léta jsou listy tmavě zelené, na podzim se mění do zlatavě oranžové s lehce šarlatovým přelivem a později do svítivě žluté.
Roste poměrně rychle a co do výšky si s původním druhem moc nezadá, neboť i z něj může být v dospělosti důstojně vysoký strom. Poroste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí, ale po dobrém zakořenění zvládne i přísušek. V kyselejší půdě nabídne pestřejší barvy na podzim. Netrpí na škůdce ani choroby, které by jej mohly významně ohrozit. Plně mrazuvzdorný do min -34°C.
Acer platanoides ´Crimson Sentry´ (javor mléč sloupovitý)
Vzrůst – keř nebo strom – podle zapěstování
Výška – 3 – 6m
Šířka – 1,5 -3m
Zbarvení – vínově červený list
Nároky – slunce nebo polostín, na půdu nenáročný
Acer platanoides Crimson Sentry (javor mléč) je velmi atraktivní svou barvou listů, která je při rašení ostře purpurově vínová, během léta se mění na hnědočervenou a s nadcházejícím podzimem se neosluněné listy vrací k tmavě zelené barvě základních javorů, přičemž ty osluněné přechází na zářivě vínově červenou. Podzimní barva listů je měděná až medová a prolíná se s jemně načervenalými odstíny až do žluté.Roste vzpřímeně, větve jsou vždy pevné a jejich barva a barva kmene je velmi světlá – až šedá. Tato kombinace vynikne zejména v zimě, než se celý strom na jaře plně olistí a poté zjara, když kontrastuje s jasně vybarvenými, právě rašícími listy. Na jaře při rašení jej doporučujeme preventivně ošetřit postřikem proti plísním a houbovým chorobám. Poté, přibližně od začátku léta mu občas zkontrolujte listy, zda se neobjeví šedobílé skvrnky, které by byly náznakem padlí. Rostlině příliš neublíží, ale vypadají nehezky. Použijte postřik s obsahem mědi. Roste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.
Acer platanoides ´Drummondii´ (javor mléč)
Vrůst – středně vysoký strom
Výška – 5 – 8m
Šířka – 2 – 3m
Zbarvení – zelený list se žlutým okrajem
Nároky – polostín
Acer platanoides Drumondii (javor mléč) má listy nádherně krémově bílé panašované při okrajích se sytě zeleným středem. Pokud si nechcete korunu na konci zimy tvarovat či udržovat menší, nevyžaduje žádnou péči. Pouze pokud se stane, že vyraší nové větve s listy bez bílých okrajů, odstraňte je ihned po vybarvení. Odumřelé větve můžete odstřihnout nejraději koncem dubna, kdy je strom v plné síle. Roste středně rychle a není velký. Máte-li možnost dopřát mu místo chráněné před horkým poledním sluncem, odvděčí se vám za to sytěji vybarvenými listy. Na celodenním přímém slunci se mohou v létě spálit. Poroste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí. Je odolný mrazu, větru i městskému znečištění. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.
Acer platanoides ´Pyramidale Nanum´ (javor mléč)
Vzrůst – menší strom
Výška – 3 – 5m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročný na půdu, sllunce nebo polostín
Acer platanoides Pyramidale Nanum (javor mléč) je strom menšího vzrůstu s úzkou oválnou korunou bez nutnosti stříhání. Jeho hlavní větve jsou přísně vzpřímené a je dostatečně větvený, aby svými listy vytvořil dokonale neprůhlednou korunu. Během léta jsou listy tmavě zelené, na podzim se mění do zlatavě oranžové s lehce šarlatovým přelivem a později do svítivě žluté. Roste poměrně rychle a co do výšky si s původním druhem moc nezadá, neboť i z něj může být v dospělosti důstojně vysoký strom. Poroste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí, ale po dobrém zakořenění zvládne i přísušek. V kyselejší půdě nabídne pestřejší barvy na podzim. Netrpí na škůdce ani choroby, které by jej mohly významně ohrozit. Plně mrazuvzdorný do min -34°C.
Carpinus betulus ´Columnaris´ (habr obecný)
Vzrůst – střední stíhlý keř
Výška – 2 – 4m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – zelený list
Nároky – na půdu nenáročný, slunce nebo polostín
Carpinus betulus Columnaris je pomalu rostoucí odrůdou habru. Jeho tvar je sloupovitý, lehce zaoblený a na každý pád krásně hustě olistěný, pokud jej budete pěstovat na místě s dostatkem slunce. Typicky habrové, opadavé listy nejsou o nic menší než na základním druhu, takže vám dokáže brzy vytvořit věrnou miniaturu původně velkého stromu se stejně atraktivními listy. Mají svěže zelenou barvu, která se na podzim mění na zářivě žlutou. Hodí se do malých zahrádek a zakrslých aranžmá, bude se vyjímat i ve větší skalce zasazen mezi různě velké kameny. Není náročný na půdní typ, pokud není půda zamokřená. Nejlépe mu vyhovuje plné slunce. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.
Carpinus betulus ´Fastigiata´ (habr obecný)
Vzrůst – středně vysoký strom
Výška – 8 – 11m
Šířka – 2 – 4m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce polostín
Carpinus betulus Fastigiata (habr obecný sloupovitý) je velmi elegantní strom sloupovitého růstu se vzpřímenými větvemi a jasně zelenými listy, které jsou varhanovitě skládané. Jako solitér se uplatňuje v parcích a větších zahradách, ale zakomponovaný do skupiny dalších dřevin, kdy bude mít omezený prostor pro růst kořenů, lze použít i do středně velkých zahrad. Dá se velmi dobře na konci zimy stříhat, čímž si můžete vymodelovat téměř jakýkoli tvar. Tento sloupovitý habr nachází často uplatnění i v elegantních, vyšších živých plotech, kde je dobré ponechat jedné rostlině alespoň jeden metr na každou stranu od kmene. Není náročný na půdní typ. Nejlépe se mu daří na plném slunci. Mrazuvzdorný do min. -34°C.
Catalpa bignonioides Nana (katalpa zakrslá)
Vzrůst – nízký strom
Výška – 2,5 – 4m
Šířka – 1,5 – 3m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročná na půdz, slunce nebo polostín
Catalpa bignonioides Nana (katalpa zakrslá) je nízký strom, který byl vyšlechtěn s cílem nabídnout i malým zahradám okázalost velkých listů. Srdčité listy mají světle až středně zelenou barvu, jsou měkké a velice atraktivní. Strom si udržuje široce kulovitou, kompaktní korunu bez stříhání. Roste středně rychle a velmi hustě – v sezóně je olistěná koruna neprůhledná. Tato odrůda nekvete. Katalpy jsou nenáročné na půdní typ, i když živnou půdu ocení. Nejsou vybíravé, zda kyselou nebo zásaditou, pouze jim zajistěte dobře odvodněnou a přednostně hlubší zem, aby mohly dobře kořenit. Máme zkušenost, že dokáží růst i v těžších půdách a po dobrém zakořenění zvládají i dočasné zamokření. Dobře snáší nepříznivé podmínky jako městské zadláždění a znečištěné ovzduší. Plně mrazuvzdorné do cca -28°C.
Euonymus fortunei ´Emerald´n Gold´ (brslen Fortuneův)
Vzrůst – nízký, půdopokryvný, nebo na kmínku malý stromek
Výška – 0,2 – 0,4m
Šířka – 0,2 0,6m
Zbarvení – žlutozelený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Euonymus fortunei Emerald´n Gold má střed listu sytě zelený, okrajům vévodí jasná žlutá, která často zabírá až polovinu plochy listu (podle stanoviště), takže efekt celého keře je velmi zlatavý. Roste středně rychle do výšky i šířky a lze jej pěstovat na slunci i v nepříliš tmavém stínu. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Dává přednost mírně kyselé a vlhčí půdě, která bude dobře odvodněná, ale není náročný. Plně mrazuvzdorný do min. -29°C.
Fagus sylvatica ´Dawyck Gold´ (buk lesní)
Vzrůst – vysoký strom
Výška – 10 – 15m
Šířka – 1 – 3m
Zbarvení – světle zelené při rašení až žluté listy
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Fagus sylvatica Dawyck Gold (buk lesní) kultivary buku lesního jsou velmi oblíbené pro své olistění i tvar stromu. Dawyck Gold má vzpřímený, sloupovitý růst, v prvních několika letech roste velmi pomalu, později středně rychle. Mladé listy jsou zelenožluté až zlatavě žluté, během sezóny se mění v jasně až trávově zelenou. Mohou být 2x větší než u buku lesního, lehce lesklé, i když jsou mírně chloupkaté. Mladé listy jsou častou pochoutkou pro mšice, máte-li menší stromek, je dobré je v květnu-červnu kontrolovat a případný nájezd nevítaných návštěvníků vhodným postřikem zlikvidovat. Tento buk je nejhezčí ve větších skupinách, kde vynikne jeho sloupovitý tvar i barva olistění. Jako solitér se uplatní teprve v pozdějším věku, protože mu trvá řadu let, než naroste do takové šířky, aby obstál v konkurenci ostatních solitérních stromů. Je nenáročný na půdu, žlutozelené odrůdy mají rády i polostín. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.
Fagus sylvatica ´Dawyck Purple´ (buk lesní)
Vzrůst – vysoký strom
Výška – 8 -12m
Šířka – 1 – 3m
Zbarvení – vínově červený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Fagus sylvatica Dawyck Purple (buk lesní) jsou velmi oblíbené pro své olistění i tvar stromu. Dawyck Purple má vzpřímený, sloupovitý růst, v prvních několika letech roste velmi pomalu, později středně rychle. Jarní olistění je vždy nápadně vínové, během léta tmavne na červenohnědou, při nedostatku slunce se mohou spodní listy zbarvovat do zelena. Jsou až 2x větší než u buku obecného, lehce lesklé. Mladé listy jsou častou pochoutkou pro mšice, máte-li menší stromek, je dobré je v květnu-červnu kontrolovat a případný nájezd nevítaných návštěvníků vhodným postřikem zlikvidovat. Tento buk je nejhezčí ve větších skupinách, kde vynikne jeho sloupovitý tvar i barva olistění. Jako solitér se uplatní teprve v pozdějším věku, protože mu trvá řadu let, než naroste do takové šířky, aby obstál v konkurenci ostatních solitérních stromů. Je nenáročný na půdu, červenolisté odrůdy potřebují pro spolehlivé vybarvení plné slunce. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C
Fagus sylvatica ´Mercedes´ (buk lesní)
Vzrůst – nízký stromek, střední keř
Výška – 1 – 2m
Šířka – 1 – 2m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Fagus sylvatica Mercedes (buk lesní) je úzkolistá, keřová forma, rostoucí velmi pomalu. Opadavé listy jsou sytě zelené, lesklé, cca 10 cm dlouhé a max. 1cm široké. Na podzim se barví dožluta. Trochu připomínají úzkolistou krušinu nebo další odrůdu buku s názvem Aspleniifolia. Předností tohoto keře je ale jeho pomalý růst do velmi hustého, nižšího keře, který může mít v 10 letech věku kolem 1m, čímž se hodí i do té nejmenší zahrádky. Je vhodný jako samostatný menší solitér do malých zahrádek stejně jako výborný doplněk větších aranžmá i japonsky laděných zahrad.
Není náročný na půdní typ, snáší i vápenité podloží, ale nemá rád těžkou, zamokřenou půdu. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.
Fagus sylvatica Pendula (buk lesní)
Vzrůst – střední strom
Výška – 8 – 10m
Šířka – 3 – 5m
Zbarvení – zelený list
Nároky – nenáročný na půdu, slunce nebo polostín
Fagus sylvatica Pendula (buk lesni) je naše domácí listnatá opadavá rostlina rozšířená téměř po celém území. Kultivar ‚Pendula‘ je převislý a dorůstá do výšky 5-10 m. Listy eliptického tvaru se zvlněným okrajem jsou tmavě zelené a na podzim se barví do žluta a oranžova. Kvete v dubnu až květnu nenápadnými květy. Plodem jsou jedlé trojboké nažky (bukvice) uzavřené v ostnité číšce. Nejlépe roste na středně vlhkých, propustných půdách s dostatkem živin. Nesnáší půdy zamokřené, ulehlé, ani suché, písčité. Na světelné podmínky je nenáročný, má vysokou toleranci vůči zastínění. Mrazuvzdornost se uvádí do -34 °C (zóna 4a). Uplatní se jako dominanta ve velkých zahradách a parcích.